Stworzenie świata

Stwarzanie świata według opisu biblijnego to proces uporządkowany i zaplanowany. Bóg stwarza poprzez Słowo („I Bóg rzekł”), stworzenie Go słucha („I stało się”) i jest dobre („A widział Bóg, że było dobre”). Świat jest piękny, każdy jego element ma swoje miejsce i zadanie. Człowiek zaś został powołany do tego, aby nad światem panować i by się nim opiekować.

  • (L) Jan Parandowski, Mitologia

Z Chaosu, który był potężną mieszaniną żywiołów i sił twórczych, zrodziła się pierwsza para bogów: Uranos i Gaja. Po nich pojawili się inni bogowie, tytani i cyklopi, którzy wypełniali pustkę na ziemi. Wrogość, walka o władzę, okrucieństwo, brzydota – to cechy naszej rzeczywistości u zarania dziejów. [fragment]

  • (L) J.R.R. Tolkien, Silmarillion

Według niezwykłej mitologii Śródziemia świat powstał z muzyki. Stworzyli go Ainurowie, Istoty Święte, zrodzone z myśli Eru (Iluvatara). Eru zainspirował Ainurów do komponowania i rozwijania tematów muzycznych, które dały początek wszystkiemu. Mimo piękna, harmonii i dobra, jakimi cechował się ten świat, w sercu jednego z Ainurów, Melkora, zrodziła się chęć tworzenia własnych melodii, wbrew Eru. To dało początek konfliktowi, przez który na świecie pojawiło się zło. [fragment]

Dzieło angielskiego poety i malarza ukazuje wizję, w której Bóg kreśli złotym cyrklem podstawy wszechświata, rozdzielając światło od ciemności. Interpretując obraz warto zauważyć, w jaki sposób ukazana została postać Stwórcy (ciało młodzieńca, głowa starca) oraz jaką funkcję pełni kontrast barw i kompozycja.

blake

Fresk renesansowego mistrza znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej przedstawia moment stworzenia pierwszego człowieka. Bóg – silny i władczy, otoczony przez aniołów, pochyla się ku Adamowi, przekazując mu życie. Adam zaś – słaby i bezradny – z wysiłkiem wyciąga rękę do Boga, szukając w Nim pomocy i opieki. Obie postaci przedstawione zostały zgodnie z antycznym ideałem piękna, dodatkowo Bóg łączy w sobie mądrość (głowa starca) z mocą (muskularne ciało).

stworzenie

 3,079 total views,  2 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *