Podróż

W dramacie romantycznym Słowackiego (w akcie II) główny bohater odbywa podróż po Europie, szukając sensu swojego życia. Sytuacje, w których się znalazł, uświadamiają mu, że świat jest zupełnie inny, niż go sobie wyobrażał. Kordian odwiedza Londyn, Dover, Włochy i Watykan. Dowiaduje się, że światem rządzą pieniądze, że literatura prezentuje zniekształcony obraz rzeczywistości i że papież nie popiera niepodległościowych dążeń Polaków. Ostatecznie bohater na szczycie Mont Blanc znajduje swój cel: chce poświęcić się dla dobra narodu.

Powieść przygodowa opowiada historię Stasia i Nel, którzy zostali porwani i muszą wędrować przez rozległe obszary Afryki oraz stawiać czoła niebezpieczeństwom. Podróż ta miała szczególne znaczenie dla chłopca. Opiekując się młodszą przyjaciółką, wielokrotnie stając w jej obronie, Staś dojrzał, zmierzył się z własnymi lękami i słabościami, stał się mężczyzną.

  • (L) Jan Parandowski, Przygody Odyseusza

Historia bohatera spod Troi opowiada o podróży, jaką Odyseusz odbył wbrew własnym zamiarom. Zamiast powrócić do domu w Itace, tułał się po świecie, spotykając między innymi cyklopa, czarodziejkę Kirke, nimfę Kalipso czy księżniczkę Nauzykaę. Długa podróż pozwoliła bohaterowi poznać świat i przeżyć wiele przygód. Dzięki swojemu uporowi i łaskawości bogów (którzy wreszcie zaczęli mu sprzyjać) Odyseusz po wielu latach powrócił do żony i syna.

  • (L) Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę

Podróż Małego księcia opisana w baśni jest nie tylko podróżą w przestrzeni. Odwiedzając różne planety i spotykając różne typy ludzi, bohater poszukuje odpowiedzi na pytania o sens życia, o wartości, o istotę miłości i przyjaźni. Doświadczenia nabyte podczas tej drogi pozwoliły chłopcu odnaleźć te odpowiedzi. Książka – mimo baśniowej konwencji – porusza istotne kwestie związane z życiem i kondycją człowieka w świecie, dlatego nie należy jej traktować jak historii dla dzieci, lecz – aby odczytać ją właściwie – trzeba odnaleźć w niej symbole i ukryte znaczenia.

Oświeceniowa powieść spełnia zasady powieści podróżniczej: główny bohater przeżywa różne dziwne lub niebezpieczne przygody, odwiedza rozmaite krainy i spotyka ciekawych ludzi. W opisie poznawanych przez Guliwera miejsc możemy jednak dostrzec elementy ironii i satyry. Autor prezentując niezwykłe losy bohatera stworzył krytyczny obraz cywilizacji XVIII wieku. Podróże zaś są pretekstem do ukazania śmiesznych, niewłaściwych, a czasem niepokojących postaw prezentowanych ówcześnie w społeczeństwach europejskich.

  • (L) Juliusz Verne, W osiemdziesiąt dni dookoła świata

Znana wszystkim historia zakładu angielskiego dżentelmena Fileasa Fogga, który chciał udowodnić, że okrąży kulę ziemską w ciągu 80 dni, jest pretekstem do ukazania potęgi rozumu człowieka. Bohater, opierając się na obliczeniach i korzystając z dostępnych środków komunikacji, pokonuje kolejne mile, poznając nowe kultury i ciekawych ludzi.

Powolna, alegoryczna opowieść o podróży, jaką odbywa starszy człowiek, by pojednać się z bratem, ukazuje siłę ducha, moc przebaczenia i potęgę miłości, która dodaje człowiekowi sił do czynienia dobra. Podróż głównego bohatera pozwala na refleksję na temat życia, a jednocześnie przedstawia szeroki portret Ameryki i jej mieszkańców – prostych, zwyczajnych ludzi, którzy mają w sobie wiele dobrych cech. Film Lyncha reprezentuje gatunek kina drogi.

  • (L) John R. R. Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem

Książka opisuje wyprawę dzielnego hobbita do stóp Samotnej Góry, aby odzyskać skarb krasnoludów, zagarnięty przez smoka Smauga. Podczas tej niebezpiecznej i pełnej przygód podróży Bilbo odkrywa swoją odwagę, spryt i umiejętności, o których dotąd nie wiedział. Jego szlachetność i lojalność wobec towarzyszy nie raz ratuje im życie.

Trylogia filmowa twórcy Władcy pierścieni przedstawia losy Bilba opowiedziane przez Tolkiena. Jackson rozwinął jednak niektóre wątki, a podróż w jego ujęciu staje się jeszcze bardziej porywająca i niezwykła. Dzięki efektom wizualnym, niesamowitej scenografii i kostiumom oraz świetnie zagranej roli Bilba (Martin Freeman) przygody Bilba zachwycają rozmachem i jeszcze mocniej ukazują przemianę, jaką przeszedł mały i niepozorny z początku hobbit. (Polecamy artykuły: Hobbit” w listach Tolkiena, Bogatszy, piękniejszy, wspanialszy – „Hobbit. Pustkowie Smauga”, Hobbit. Bitwa Pięciu Armii” – piękny finał niezwykłej przygody)

 

 

One thought on “Podróż

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *