Matura próbna CKE 2020

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała dla uczniów klas maturalnych próbne arkusze z języka polskiego do samodzielnego zrealizowania w domu – na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Na poziomie podstawowym w pierwszej części arkusza znajdują się pytania do tekstu Juliana Krzyżanowskiego „Trylogia” – powieść o wieku XVII oraz do artykułu Aleksandra Kaczorowskiego „Król mrówek”. Prywatna mitologia na temat utworu Zbigniewa Herberta. Poza umiejętnością czytania ze zrozumieniem należy się wykazać m.in. znajomością obowiązkowych utworów Adama Mickiewicza oraz umiejętnością rozpoznania imiesłowowego równoważnika zdania czy synonimów i określeń przeciwstawnych.

W drugiej części należy wybrać jeden z dwóch tematów. W rozprawce problemowej powinniście rozważyć, „czy jednostka faktycznie może wpływać na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów” – na podstawie fragmentu Prologu z III cz. Dziadów Adama Mickiewicza. Rozprawka interpretacyjna wymaga zaś od Was interpretacji wiersza Adama Zagajewskiego pt. Improwizacja.

Link do arkusza na poziomie podstawowym → TUTAJ.

Na poziomie rozszerzonym macie do wyboru dwa tematy. W wypowiedzi argumentacyjnej Waszym zadaniem jest określić, jaki problem podejmuje Aleksander Główczewski w tekście Komizm w procesie komunikacji literackiej i uzasadnić swoją tezę. Interpretacja porównawcza wymaga zaś od Was zestawienia wiersza Stanisława Balińskiego Okno wspomnień oraz utworu Stanisława Barańczaka Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka.

Link do arkusza na poziomie rozszerzonym → TUTAJ.

Propozycje odpowiedzi do zadań i sugestie dotyczące treści rozprawek mają pojawić się na stronie CKE 15 kwietnia 2020.

Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 26 marca 2020 dotycząca próbnego egzaminu maturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *