- (L) Mit o Orfeuszu
Mit grecki będący źródłem motywu Eros i Tanatos opowiada historię poety Orfeusza, który z miłości do żony Eurydyki schodzi do Hadesu i wyprowadza ukochaną z podziemi. W ostatniej chwili łamie jednak warunek postawiony przez władcę zaświatów i traci kobietę na zawsze. Mit ukazuje uczucie miłości, które jest silniejsze od śmierci, ale jednocześnie jest z nią nierozerwalnie połączone.
Utwór angielskiego dramaturga to ponadczasowa historia dwojga kochanków pochodzących z wrogich sobie rodów. Ich miłość naznaczona jest tragicznym piętnem śmierci – oboje w wyniku nieporozumienia popełniają samobójstwo.
- (F) Romeo i Julia, (USA 1996), reż. Baz Luhrmann
Widowiskowa adaptacja sztuki Szekspira została ujęta w formę uwspółcześnioną i nakręcona w stylu przypominającym wideoklip. Fabuła niewiele jednak odbiega od oryginału, a tragizm głównych postaci podkreślają dobre kreacje aktorskie Leonardo DiCaprio i Claire Daines.
Pozytywistyczna nowela opowiada o skromnym, ubogim małżeństwie, które nawet w obliczu śmiertelnej choroby pielęgnuje uczucie. Małżonkowie wspierają się nawzajem, sięgając nawet po drobne oszustwo, aby jak najdłużej podtrzymywać nadzieję na wyzdrowienie jednego z nich.
Preromantyczna powieść epistolarna (powieść w listach) realizuje typowy romantyczny wzorzec miłości. Werter, zakochany w Lotcie, ma nadzieję na odwzajemnienie uczucia, mimo że kobieta ma już towarzysza. Niezwykle wrażliwy mężczyzna nie potrafi znieść odrzucenia i popełnia samobójstwo.
Inne teksty kultury:
- (F) Między piekłem a niebem, reż. Vincent Ward
- (F) Marzyciel, reż. Mark Forster
- (L) Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża