Miłość w cieniu śmierci

  • (L) Mit o Orfeuszu

Mit grecki będący źródłem motywu Eros i Tanatos opowiada historię poety Orfeusza, który z miłości do żony Eurydyki schodzi do Hadesu i wyprowadza ukochaną z podziemi. W ostatniej chwili łamie jednak warunek postawiony przez władcę zaświatów i traci kobietę na zawsze. Mit ukazuje uczucie miłości, które jest silniejsze od śmierci, ale jednocześnie jest z nią nierozerwalnie połączone.

Utwór angielskiego dramaturga to ponadczasowa historia dwojga kochanków pochodzących z wrogich sobie rodów. Ich miłość naznaczona jest tragicznym piętnem śmierci – oboje w wyniku nieporozumienia popełniają samobójstwo.

Widowiskowa adaptacja sztuki Szekspira została ujęta w formę uwspółcześnioną i nakręcona w stylu przypominającym wideoklip. Fabuła niewiele jednak odbiega od oryginału, a tragizm głównych postaci podkreślają dobre kreacje aktorskie Leonardo DiCaprio i Claire Daines.

Pozytywistyczna nowela opowiada o skromnym, ubogim małżeństwie, które nawet w obliczu śmiertelnej choroby pielęgnuje uczucie. Małżonkowie wspierają się nawzajem, sięgając nawet po drobne oszustwo, aby jak najdłużej podtrzymywać nadzieję na wyzdrowienie jednego z nich.

Preromantyczna powieść epistolarna (powieść w listach) realizuje typowy romantyczny wzorzec miłości. Werter, zakochany w Lotcie, ma nadzieję na odwzajemnienie uczucia, mimo że kobieta ma już towarzysza. Niezwykle wrażliwy mężczyzna nie potrafi znieść odrzucenia i popełnia samobójstwo.

Inne teksty kultury:

 4,852 total views,  4 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *