Jesień

  • (L) Leopold Staff, Deszcz jesienny

Jesień to pora roku często ponura, liryczna i skłaniająca do melancholii. Wiedział to Leopold Staff, pisząc jeden z najbardziej popularnych tekstów Młodej Polski – wiersz Deszcz jesienny. Utrzymany w klimacie dekadenckim tekst operuje ponurym nastrojem, obrazowaniem w odcieniach szarości i motywami typowymi dla epoki. Znajdziemy tam refleksje samotnego człowieka, spotkamy smętne zjawy wędrujące bez celu i zobaczymy szatana, przerażonego własnym dziełem zniszczenia. Regularna budowa utworu, rytmiczna konstrukcja zwrotek i refrenu oraz sugestywne budowanie atmosfery smutku i beznadziei wywołane zostało przez opis jesiennego krajobrazu – bezbarwnego i przygnębiającego.

  • (O) Józef Chełmoński, Babie lato

Na obrazie Józefa Chełmońskiego pt. Babie lato ukazany został pejzaż typowy dla jesiennej wiejskiej przyrody. O realistycznym ujęciu postaci dziewczyny oraz krajobrazu w tle świadczy wierność w oddaniu kolorystyki – przygaszonej, utrzymanej w odcieniach brązu i szarości – oraz rezygnacja z idealizacji. Obraz emanuje spokojem i harmonią. Statyczna kompozycja osiągnięta została między innymi dzięki horyzontalnej pozycji postaci na pierwszym planie oraz nieruchomej postawie psa, który odwrócony tyłem, obserwuje rozległą przestrzeń. Jesienna pora na obrazie Chełmońskiego przesycona jest spokojem i ciszą. Detal, tytułowe „babie lato”, snuje się między palcami dziewczyny, by za chwilę unieść się nad polami i odlecieć w dal. (Źródło obrazu: www.wikipedia.org.)

W utworze Juliana Tuwima pt. Wspomnienie jesień jest porą, która przypomina osobie mówiącej w wierszu czas młodzieńczej miłości. Mimozy, delikatne kwiaty, które kwitną na początku jesieni, przywołują wspomnienie o listach od ukochanej, o spacerach, o powrotach ze szkoły, o wieczornych spotkaniach w cukierni. Wiersz utrzymany jest w nastroju sennych wizji, zamazanych, a jednak miłych i wyjątkowych dla podmiotu lirycznego. W roku 1967 do słów Tuwima muzykę napisał Marek Sart, a utwór w fenomenalny sposób wykonał bardzo popularny w tamtych latach piosenkarz Czesław Niemen.

 3,137 total views,  2 views today

2 thoughts on “Jesień

  1. Cierpienia młodego Wertera – jesień jest okresem w którym stany depresyjne bohatera pogłębiają się, co ma związek ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie – nie dostrzega w niej już piękna, a tylko postępujące procesy umierania przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *