Fortuna / Los

 3,182 total views,  4 views today

5 thoughts on “Fortuna / Los

  1. Pieśń Jana Kochanowskiego ,,Chcemy być sobie radzi”. Poeta zachęca do zabawy, pozbycia się trosk i zmartwień o jutrzejszy dzień. O wypadkach decyduje Fortuna, która kołem się toczy, więc nie warto się zastanawiać nad przyszłością.

  2. Wiersz Cypriana Kamila Norwida: FATUM.
    Sytuacja przedstawiona w wierszu: Do człowieka przychodzi fatum, przedstawione jako dziki zwierz. Czai się na człowieka. Jednak ten nie obawia się go, tylko wytrzymuje jego wzrok („odejrzał mu”) i to wystarcza by spłoszyć fatum, które znika równie nagle jak się pojawiło.
    Poeta zdaje się nam przekazać, że nic nie rządzi naszym losem, dopóki my nie pozwolimy temu rządzić i, że decyzja o naszym szczęściu czy przyszłości jest zależna tylko od nas, od tego, czy zechcemy się zmierzyć z jakimś nieszczęściem, czy pechem.

  3. „Krol Edyp” Sofokles, antyk.
    Wyrocznia delficka przepowiada okrutny los Edypowi: zabije ojca i weźmie za żonę swoją matkę (Jokastę). Edyp nieświadomie zabija ojca, gdy wjeżdża do Teb. Potem rozwiązuje zagadkę Sfinksa i poślubia królową Jokastę, która okazuje się być jego matką. Dowiedziawszy się, że były król został zabity, wyznacza karę dla zabójcy i nagrodę dla tego, kto go znajdzie. Później okazuje się, ze zabójcą jest Edyp. Sam ponosi karę, wydrapując sobie oczy i zostaje wygnany z miasta Teb. Pokazane jest tutaj to, że losu nie da się zmienić, że jest on z góry przesądzony. Mimo tego, że Edyp próbował uciec od przeznaczenia, poniósł klęskę. Można też „Króla Edypa” dać do motywu bohatera tragicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *