Detektyw

  • (L) Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara (1867)

Porfiry Pietrowicz (sędzia śledczy) to postać drugoplanowa, jednak niezwykle istotna w budowaniu konstrukcji psychologicznej w powieści. To właśnie on prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa dokonanego przez Rodiona Raskolnikowa. Dzięki wyjątkowej inteligencji, znajomości ludzkiej psychiki i cierpliwości umiejętnie kieruje rozmową z podejrzanym, tak aby nie zdradzić swoich zamiarów, a jednocześnie by dowiedzieć się od niego jak najwięcej szczegółów dotyczących zbrodni.

  • (L) Arthur Conan Doyle, Studium w szkarłacie (1887)

Powieść kryminalna, w której po raz pierwszy pojawia się postać sławnego Sherlocka Holmesa. Bohater charakteryzowany jest przez przyjaciela, doktora Johna Watsona, z którym rozwiązuje zagadkę morderstwa metodą dedukcji. Holmes – nieco arogancki, pewny siebie mężczyzna – potrafi swoim zachowaniem zrazić do siebie otoczenie, jednak jest niezwykle skuteczny w śledztwie, dzięki czemu zyskuje podziw przyjaciela – i czytelników.

  • (F) Sherlock (serial BBC, 2010 – ), twórcy: Steven Moffat, Mark Gatiss

Serial oparty został na kanwie powieści i opowiadań Arthura Conana Doyle’a. Fabuła przeniesiona zostaje jednak z wieku XIX do czasów nam współczesnych. Postać detektywa, choć mocno wzorowana na postaci stworzonej przez pisarza, posiada cechy odróżniające ją od pierwowzoru. Na szczególną uwagę zasługuje tu aktorska kreacja postaci, dzięki której serial zdobył wielką popularność. (Polecamy artykuł: Fenomen serialu „Sherlock”).

  • (L) Umberto Eco, Imię róży (1980)

Powieść łącząca cechy kryminału z elementami traktatu filozoficznego. Główny bohater – franciszkanin Wilhelm z Bascerville – kreowany jest na wzór detektywa z powieści Arthura Conana Doyle’a. Mnich w towarzystwie nowicjusza Adso rozwiązuje zagadkę morderstw we włoskim opactwie benedyktynów, wykazując się doskonałymi umiejętnościami obserwacji i dedukcji. A wszystko dzieje się w otoczeniu średniowiecznych murów klasztoru.

  • (F) Imię róży (Francja/Włochy/RFN 1986), reż. Jean-Jacques Annaud

Swobodna adaptacja powieści Umberto Eco ma mroczny klimat, jednak dzięki aktorskiej kreacji głównej postaci, stworzonej przez Seana Connery’ego, nabiera lekkości i dynamiki. Postać ta jest niezwykle błyskotliwa, pewna siebie, jednak – jak przystało na mnicha – ma wyraźnie określony system wartości i postępuje zgodnie z nim, przeżywając kolejne przygody podczas tropienia mordercy.

Serial prezentuje postać detektywa-konsultanta, który po tragicznej śmierci żony i córki pomaga policji schwytać seryjnego zabójcę. Postać Patricka Jane’a łączy w sobie znane z powieści i filmów detektywistycznych cechy typowe dla detektywa. Jednocześnie jednak wprowadza nową jakość w kreacji bohatera. (Polecamy artykuł: Nowy typ detektywa – czarujący socjopata.)

 2,577 total views,  2 views today

One thought on “Detektyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *